Co to jest pionizacja języka?

Jest to podniesienie języka w kierunku wałka dziąsłowego.  Dla  Logopedy  najważniejsza jest SZEROKA PIONIZACJA JĘZYKA (czubek języka dotyka okolic za szyjkami górnych zębów siecznych, brzegi języka przylegają do bocznych ścian podniebienia, tył języka uniesiony do podniebienia twardego. Język jest „przyklejony” do podniebienia) .

Kiedy pionizujemy język?

Naszą naturalną i prawidłową pozycją języka w momencie, gdy nie mówimy jest tzw. wysoka pozycja spoczynkowa języka (szeroka pionizacja), Język pionizuje się również wtedy, gdy połykamy (dojrzałe połykanie), oddychamy nosem, jemy.

Zatem jest to niezwykle ważna umiejętność dla prawidłowego rozwoju mowy!

Szeroka pionizacja języka jest niezbędna dla wymowy większości polskich spółgłosek.

Dlaczego u niektórych dzieci język się nie pionizuje?

Ponieważ:

 • mają skrócone wędzidełko podjęzykowe;
 • mają wady zgryzu;
 • mają obniżone/podwyższone napięcie mięśniowe i słabą

sprawność narządów artykulacyjnych;

 • mają przerośnięty trzeci migdał lub często łapią infekcje górnych dróg oddechowych, przez co - mają otwartą buzię i oddychają ustami , osłabione mięśnie aparatu mowy, niską pozycję spoczynkową języka, wsuwają język między zęby)
 • zbyt długo używały smoczka;
 • zbyt długo karmione były z butelki;
 • oddychają ustami;
 • ssą palec, smoczek ( i inne )

Jakie mogą być konsekwencje braku pionizacji języka u dzieci ?

 • nadmierne ślinienie się (słaby, niespionizowany język nie daje rady w odpowiednim tempie odprowadzić śliny do przewodu pokarmowego);
 • dysfunkcje połykania (pow. 3 roku życia dziecko wciąż połyka w sposób niemowlęcy: doprzedni ruch języka w stronę zębów i mocna praca warg oraz policzków, nie rozwija się dojrzały sposób połykania);
 • wady zgryzu (język pcha się na zęby);
 • wady wymowy.

Pionizacja języka – standardowe ćwiczenia logopedyczne.

ZAPRASZAM RODZICÓW DO OBEJRZENIA FILMU

PRZECZYTAJCIE